Medvėgalio papėdėje: veidai, įvykiai, istorija XXII

Turime kuo didžiuotis

Prieš porą savaičių Druskininkuose vyko V-asis respublikinis pasakotojų konkursas „Žodzis žodzį gena...", skirtas Etnografinių regionų metams. Konkurse dalyvavo 35 pasakoriai iš 19 savivaldybių.
Konkurso tikslas – gaivinti ir puoselėti etninės kultūros tradiciją – pasakomąją tautosaką, tarmes, paskatinti bei pagerbti autentiškiausius, originaliausius tautosakos pateikėjus bei atlikėjus.

Į šią šventę sugužėjo aštrialiežuviai pasakotojai iš visos Lietuvos: Žemaitijos, Suvalkijos, Dzūkijos ir Aukštaitijos. Konkurse dalyvavo įvairių Lietuvos regionų ne mokyklinio amžiaus pasakotojai. 35 dalyviai buvo suskirstyti į dvi kategorijas: pateikėjai, tradiciją perėmę iš savo aplinkos (šeimos, bendruomenės) bei asmenys, pasakoti išmokę šiuolaikinėje kultūros terpėje (folkloro ansambliuose, iš leidinių ir pan.). Prisistatyti bei pasakoti teko tarmiškai. Pasakotojai buvo vertinami, atsižvelgiant į pasirinktų kūrinių turinį bei meninę vertę, repertuaro autentiškumą, pasakojimo įtaigumą, natūralumą, išraiškingumą, ryšį su publika, sceninę kultūrą.
Konkurso laureatu tapo 86 metų Mykolas Kručas iš Jonavos rajono. Jam įteiktas diplomas ir Druskininkų savivaldybės įsteigta 150 eurų premija.
Pirmąją vietą pirmojoje kategorijoje laimėjo druskininkietė, folkloro kolektyvo „Stadalėlė" narė Stasė Kvaraciejienė, antrojoje liko Ramutė Šeikienė iš Utenos rajono. Jos apdovanotos diplomais bei 85 eurų premijomis.
Komisija specialiais prizais bei padėkos raštais, kuriuos pasirašė Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė, paskatino keletą pasakotojų. Tarp jų - ir Šilalės rajonui atstovavusias Liudą Vismantaitę (iš Kaltinėnų) bei bilioniškę Virginiją Geštautienę.
Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie prisidėjo, jog galėtume dalyvauti konkurse ir garbingai atstovauti savo kraštui.

Jolanta KASPUTYTĖ
Šilalės kultūros centro folkloristė
Autorės nuotr.