11-oji Europos diena Šilalėje: nuo virtualios realybės iki išskirtinio pažintinio turo

Pirmadienis, 14 Gegužė 2018 20:04

Šilalės mieste šiemet jau 11-ąjį kartą buvo švenčiama Europos diena. Šventės metu vyko įdomios ir turiningos veiklos: informacinių technologijų palapinė „Rytojus šiandien", išradinga ir spalvinga erdvė vaikams „Opa, opa per Europą!", pabėgimo (galvosūkių) kambarys „Nepriklausomybės akto beieškant", taip pat buvo organizuojamas išskirtinis pažintinis turas autobusu po unikaliausias Šilalės krašto vietas. Šios veiklos padėjo įprasminti Europos kultūros paveldo metus ir paminėti Atkurtos Lietuvos šimtmetį. Europos dienos šventę Šilalėje organizavo Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Informacinių technologijų palapinė „Rytojus šiandien"

Gegužės 9 dieną prie Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos veikė informacinių technologijų palapinė „Rytojus šiandien". Čia buvo galima rasti interaktyvų stalą, piešimo smėliu įrenginį, virtualios realybės įrangą, 3D spausdintuvu atspausdintą įvairių daiktų parodomąją ekspoziciją.

Interaktyviame stale šilališkiai buvo kviečiami išbandyti žaidimą „Skrydis per Šilalę", kuris supažindina su Šilalės krašto lankytinais objektais. Piešimo smėliu įrenginiu dalyviai galėjo ant smėlio piešti ateities Europą ar užrašyti palinkėjimą Europos dienos proga. HTC Vive virtualios realybės įrangos pagalba buvo galima pakeliauti po Europos miestus, muziejus, iš arti matyti žymiausių dailininkų paveikslus, išbandyti kitas virtualias erdves.

Erdvė vaikams „Opa, opa per Europą!"

Prie bibliotekos buvo įrengta erdvė vaikams su įvairiomis edukacinėmis veiklomis: nemokamomis pramogomis ant batuto, lauko žinių viktorina, piešimo ant asfalto kūrybinėmis dirbtuvėmis ir balionų su palinkėjimais dalijimu. Užsiėmimus vaikams organizavo Jaunimo Europos komandos narė Gabija Aurylaitė ir Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos Europos klubas, vadovaujamas Dalios Kubaitienės.

Pabėgimo kambarys „Nepriklausomybės akto beieškant"

Surasti Nepriklausomybės aktą – štai, ką reikia daryti tarpukario Lietuvos pabėgimo kambaryje, Europos dienos proga įkurtame Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos požemiuose. Dalyviai yra užrakinami tamsiame kambaryje ir turi per vieną valandą sugalvoti, kaip iš jo pabėgti. Reikia spręsti užduotis, ieškoti įvairių užuominų ir asociacijų, atrakinti spynas ir rasti Lietuvos Nepriklausomybės aktą.

Tarpukario Lietuvos pabėgimo kambaryje sutinkamos tokios istorinės asmenybės, kaip Antanas Smetona, Jonas Basanavičius, Vincas Kudirka, Liudas Mažylis ir kt.

Pabėgimo kambarys – tai iš kompiuterinių žaidimų kilusi pramoga, perkelta ir į realų gyvenimą. Šis intelektinis žaidimas dar vadinamas iššūkių ar galvosūkių kambariu.

Komandos dalyvių skaičius – nuo 3 iki 6 asmenų. Amžius – nuo 14 metų. Registracija vykdoma mob. 8 611 61 894 arba Interaktyvioje jaunimo erdvėje bibliotekoje (I a.). Pabėgimo kambarys veiks iki birželio 1 dienos.

Europos dienos proga – išskirtinis turas po Šilalės kraštą

Gegužės 12 dieną, šeštadienį, Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka organizavo pažintinį turą autobusu po unikaliausias Šilalės rajono lankytinas vietas. Beveik pusšimtis keliautojų pamatė tokius objektus, kurių Lietuvoje daugiau niekur nėra, pavyzdžiui, seniausią ir mažiausią Lietuvos muziejų ar vienintelius šalyje ąžuolinius altorius. „Ir nors kai kuriose vietose teko lankytis ne kartą, išgirdome daug naujų faktų ir istorijų", - sakė dalyviai.

Kelionės metu aplankytas pirmojo Lietuvos lakūno, perskridusio Atlantą, Stasio Girėno gimtinės muziejus Vytogaloje. Beje, mažai kas žino, kad Vytogala yra ir pirmojo Lietuvos lenktynininko Monte Karlo ralyje bei pirmojo Lietuvoje šuolio parašiutu su uždelstu nusileidimu Klemenso Martinkaus gimtinė.

Keliautojai iš arti galėjo pamatyti vienintelius ąžuolinius altorius vienintelėje Lietuvoje Švč. Mergelės Marijos Snieginės vardu pavadintoje Girdiškės bažnyčioje.

Didelį įspūdį padarė seniausias ir mažiausias Lietuvos muziejus – Baubliai, kurį prieš 206 metus tūkstantmečio ąžuolo kamiene, kaip savo darbo kambarį, įrengė Dionizas Poška. Dalyviai turėjo galimybę aplankyti Baublių muziejaus komplekse atnaujintą malūną su jame įrengta ekspozicija.

Po pietų keliauta į Kaltinėnų dvasingumo parką, kuriame įrengtas tradicinis kryžiaus kelias su 21 stotele. Stabtelėta prie vieno ryškiausio parko akcentų – Tautos Prisikėlimo kryžiaus, kuris yra bene aukščiausias kryžius Lietuvoje (19 m).

Aplankytas ir piramidę primenantis Bilionių piliakalnis, ant kurio papasakota Pilėnų pilies tragedijos istorija, menanti drąsų senovės žemaičių pasirinkimą vietoj nelaisvės kryžiuočiams pasirinkti mirtį liepsnose. Apžiūrėta ir vienintelė Šilalės rajone per stebuklą išlikusi XX a. etnografinė sodyba. Nuo šalia Bilionių piliakalnio esančio Aukštagirės apžvalgos bokšto apžvelgta Žemaitijai būdinga panorama.

Apžiūrėtas vienas įdomiausių Lietuvoje Medvėgalio piliakalnis, nuo kurio, pasak Maironio, matyti 14 bažnyčių bokštai. Aukščiausios Žemaitijos kalvos šlaite aplankytos Motiejaus Valančiaus pašventintos kapinaitės, kuriose palaidoti aplinkinių dvarų savininkų palikuonių kartos. Čia perlaidoti ir emigracijoje gyvenę pirmasis Lietuvos radijo įkūrėjas Alfonsas Jurskis su žmona Ona Tallat-Kelpšaite-Jurskiene.

Trumpai ekskursijai pėsčiomis stabtelėta Laukuvoje – 2018 m. Mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje ir vienoje seniausių Žemaitijos gyvenviečių. Apžiūrėta Laukuvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia, vienos pirmųjų viešai Lietuvoje parašiusios apie tremtį Dalios Grinkevičiūtės gyvenamasis namas, miestelio 750-osioms įkūrimo metinėms skirtas paminklinis kalavijas ir paminklas Atkurtos Lietuvos 10-mečiui.

Paskutinis pažintinio turo sustojimas – ekskursija Laukuvos metereologijos stotyje, kur pastatytas pirmasis Lietuvoje metereologinis radaras. Keliautojai sužinojo, kad Laukuvoje užfiksuojama daugiausiai rūkų atvejų ir iš pirmų lūpų išgirdo ateinančios savaitės orus.

„Šilalės krašte yra tikrai ko pamatyti", - pasibaigus turui sakė dalyviai. Iš viso nuvažiuota per 70 km. Aplankyta daugiau nei 10 unikalių vietų.

Rima Norvilienė, Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vedėja ir Europos dienos renginių koordinatorė, autorės nuotr.