Tolerancijos dieną prisimintos piliečių teisės

Antradienis, 19 Lapkritis 2013 09:00

Kiekvienais metais lapkričio 16-ąją yra minima Tolerancijos diena. Šią dieną siekiama ugdyti pakantumą, gebėjimą suprasti kitus, skatinama atkreipti visuomenės dėmesį į skirtingus žmones, nepriklausomai nuo jų amžiaus, lyties, tautybės, kalbos, įsitikinimų ir pan. Todėl įvairiose šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, organizuojami renginiai, kurių šiųmetinė tema – „Tolerancijos gėlė".

Tolerancijos dienos renginiai daugelį metų organizuojami ir Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijoje. Šie metai – ne išimtis. Atsižvelgiant į metų temą, gimnazistai kūrė stilizuotas gėles iš popieriaus ir kabino jas savo klasėse. Gėlė, kaip teigia gimnazijos psichologė Jurgita Gedeikienė, visuomet kelia teigiamas emocijas. Gėlės dovanojamos mylimam žmogui, įteikiamos sveikinant įvairiomis progomis, pagerbiant kieno nors atminimą ar įteikiamos susitaikymo ženklan. Gėlė dovanojama ne tik draugui ar mylimam žmogui, bet ir tam, kurio galbūt nemėgsti, kuris yra kitoks, bet tu jį toleruoji – priimi tokį, koks jis yra.

Tolerancijos savaitės metu, lapkričio 14 dieną, etikos mokytojos Salomėjos Savickytės iniciatyva gimnazijoje surengtas kūrybinis-informacinis užsiėmimas „Kaip Robinzono šalis tampa teisine?", skirtas Europos piliečių metams. Jį vedė Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja Rima Norvilienė. Šiuo užsiėmimu siekta mokiniams parodyti ne tik tai, kad žmonės yra skirtingi, bet ir vienodi – juk visi turi tokias pat teises. Tad diskutuojant darbo grupėse, prisimintos pagrindinės Europos Sąjungos (ES) piliečių teises.

Užsiėmimo pradžioje mokiniams papasakota apie teisę laisvai judėti, gyventi, studijuoti ir dirbti bet kurioje ES šalyje bei parodytas grupės „Skamp" hip-hopo ritmu sukurtas video klipas apie ES piliečių metus.

Vėliau auditorija buvo suskirstyta grupėmis. Kiekviena jų gavo užduotį sukurti teises įsivaizduojamos šalies piliečiams, kurioje niekas niekada negyveno, ir kurioje nėra nei įstatymų, nei taisyklių. Naujo krašto naujakuriai turėjo sudaryti sąrašą iš dešimties teisių, kurios turi būti užtikrintos kiekvienam šios naujos šalies gyventojui. Kurdami naujas piliečių teises, į kai kurias mokiniai pažiūrėjo itin linksmai. Vieni pasisakė už visišką laisvę daryti, ką nori, kiti draudė jų šalyje valgyti vyšnias, dar kiti troško visą dieną tik maudytis jūroje. Tačiau vis dėlto dauguma komandų buvo už lygybę ir toleranciją.

Po pristatymų kiekvienas mokinys balsavo, kurioje šalyje jis norėtų gyventi. Tokiu būdu išrinkta svajonių šalis.

Informacijos skyriaus vedėja Rima Norvilienė, autorės nuotr.