Paroda „Skiautelę prie skiautelės"

Trečiadienis, 16 Rugsėjis 2015 16:48

Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (II a.) veikia Adelės Meškauskaitės-Račkauskienės skiautinių paroda „Skiautelę prie skiautelės".

Adelė Meškauskaitė-Račkauskienė gimė 1928 m. Kiaukų kaime, Šilalės kaimiškoje seniūnijoje, ūkininkų Juzefos ir Martyno Meškauskų šeimoje. Tarp keturių seserų ir dviejų brolių Adelė – vyriausias vaikas šeimoje.

Tūbinėse baigė penkis skyrius. 16-likos metų išėjo pas žmones mokytis siuvėjos amato.

Šilalės mieste apsigyveno nuo 1950 metų ir gyvena iki dabar. 1957 m. ištekėjo, susilaukė trijų sūnų ir dukros. Dabar džiaugiasi septyniais anūkais ir anūke bei dviem proanūkiais ir proanūke.

1955 m. pradėjo dirbti atsidariusioje siuvykloje. Per 35 išdirbtus metus ne kartą keitėsi įmonės pavadinimas, tuometiniame BGAK (Buitinio gyventojo aptarnavimo kombinatas) dirbo drabužių sukirpėja ir siuvėja. Dirbdama valdiškame darbe, vykdė jai patikėtas užduotis, o dabar kuria ir įgyvendina savo sugalvotus darbus. Kadangi kruopščiai savo amato žinovei, visada atlikdavo skiautelė medžiagos, galvoje vis sukosi mintys, kur jas panaudoti. Pradžioje gimė gaminiai su aplikacijomis, t. y. ant medžiagos užsiuvamos gėlės. Jomis puošdavo takelius, pagalvėles, vaikiškas sukneles, sijonus. Vėliau prasidėjo skiautiniai iš „kramplyno": pagalvėlės, sijonėliai. Nuo 1999 m. pradėjo siūti didžiuosius skiautinių gaminius – lovatieses.

Skiautinio siuvimas – labai kruopštus darbas, jam reikia ir meninio supratimo, todėl ne kiekviena siuvėja gali ryžtis prasmingam, tačiau ilgam ir nelengvam darbui. Šis pomėgis reikalauja daug laiko, kantrybės, ištvermės ir net fizinių jėgų, kūrėjui tai didžiausios laimės šaltinis.

Adelė Meškauskaitė-Račkauskienė yra prisiuvusi labai daug darbų, bibliotekoje nebūtų galimybės visus juos sutalpinti, todėl čia eksponuojama maža pagalvėlių dalis iš jos dirbinių kolekcijos.

Paroda veiks iki spalio 15 d.

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus inf.