Vaikų ir jaunimo mėgiamiausios knygos rekomenduojamos skaityti vasaros metu

Rachel Renee Russell „Prietrankos dienoraštis"

Knyga „Prietrankos dienoraštis“Rachel Renee Russell knyga „Prietrankos dienoraštis" pasakoja keturiolikmetės Nikės kasdienius nuotykius. Nikė nėra labai populiari... na gerai, visai nepopuliari tarp savo bendraamžių...Tėčiui pradėjus dirbti naujame darbe, mergaitė ima lankyti privačią mokyklą. Šis pokytis turėtų Nikei suteikti daug laimės... tik ar taip iš tiesų nutiks?

Netikėtai pačiai sau Nikė ima rašyti dienoraštį, kurį pati ir iliustruoja, nes piešti ji be galo mėgsta. Dienoraštyje mergaitė atskleidžia visą savo kasdienybę. Kartais su šypsena, kartais labai rimtai rašo apie draugystę, meilę, populiarumą, santykius šeimoje.
Rachel Renėė Russell knygų serija Prietrankos dienoraštis sulaukė didžiulio pasisekimo tarp paauglių visame pasaulyje. Ji jau išversta į 17 kalbų ir lyginama su „Nevykėlio dienoraščiu" ir „Princesės dienoraščiu".

Lowry, Lois "Siuntėjas"

Knyga "Siuntejas""Siuntėjas" – nuostabi amerikiečių rašytojos Lois Lowry istorija apie žmogiškumą, pasiaukojimą, šilumą ir tai, kas pasaulyje svarbiausia – natūralius jausmus, įkvėptus iš vidaus.

Romanas pasakoja apie Joną, dvylikametį vaikiną, kuris gyvena tobulai sutvarkytame ateities pasaulyje. Deja, tas "tobulai" – labai dviprasmiška sąvoka. Jonas sunkiai suvokia, kiek daug tokia bendruomėnė yra netekusi. Kiekvienam paskiriamas toks darbas, koks atrodo, kad jam turi tikti. Kiekvienas gauna sau į porą tokį žmogų, kuris kitiems atrodo jam tinkamas. Tokiame pasaulyje nėra sąvokų "gimimas" ir "mirtis" – poros gauna po vaiką, o kartais ir po antrą – jei atrodo tinkamos. "Nusenę" ir "nebenaudingi" žmonės užmigdomi be jokių ceremonijų. Bendruomenės gyventojai paversti tikrais zombiais, geriančiais jausmus slopinančias piliules, nematančius spalvų ir nejaučiančiais skausmo. Visi jie vienodi. Visi, išskyrus vieną.

Jis – Siuntėjas. Jis vienintelis, kuris žino, kas yra skausmas, koks buvo pasaulis prieš tobuląją bendruomenę, jis skiria spalvas ir mato vaivorykštę, supranta, ką reiškia jausti ir netekti.

Jonas išrenkamas naujuoju Siuntėju, ir po truputį perima prisiminimus, kurie kelia liūdesį ir džiaugsmą, virpulį širdyje ir skausmą – anksčiau nepažintus dalykus.

Jis pradėda maištą prieš taisykles.

Pasakojimas ir įmantriai suregztas siužetas priverčia aiktelėti, gailėtis ir bijoti kartu su veikėjais, be to, moko vertinti tai, ką turime.

Tiesa, knygos serija "10+" gali atbaidyti vyresnį skaitytoją, tačiau visiškai be reikalo. Tik jaučiantis atsakomybę, mąstantis ir nebijantis iššūkių žmogus sugebės įžengti į "tobulai" sutvarkytą knygos pasaulį, tik jis sugebės susidurti su sunkumais ir kovoti kartu su Jonu.

Dar niekada neteko skaityti tokio sukrečiančio romano.

Pirmą kartą knygą skaičiau būdama berods vienuolikos metų – tada ji man pasirodė viliojanti nuotykių istorija, tačiau tikrąją jos prasmę ir norimą perduoti žinutę įžvelgti sugebėjau tik skaitydama dabar, būdama penkiolikos.

Skaitydami šią knygą iš naujo atrasite vertybes, pervertinsite dalykus ir iš naujo pažvelgsite į pasaulį.

Atsibodo tradicinė literatūra? Paskaityk "Siuntėją".

Paskaityk, ir liksi sužavėtas.

Ray Bradbury „Pienių vynas"

Knyga "Pienių vynas"Ray Bradbury (g. 1920 m.) – daugelio romanų, fantastinių apsakymų ir detektyvų autorius, šiuo metu gyvenantis Los Andžele, Kalifornijoje. Lietuvių skaitytojams šis autorius pažįstamas iš garsiausių savo kūrinių „Marso kronikos", „451° Farenheito", „Pradžios pabaiga". Bradbury kūryba – poetiška ir drauge išmintinga, paslaptinga ir kartais bauginanti.

„Pienių vyne" paprastai ir jautriai pasakojama apie vaikystę ir senatvę, laimingą gyvenimą ir mirtį. Mažame žaliame Ilinojaus valstijos Grintauno miestelyje Daglas Spoldingas gyvena dvyliktąją savo gyvenimo vasarą. Ji nepaprasta – pilna stebuklingų ir baisių įvykių, lydinčių Daglą kiekvieną vasaros dieną. Sportiniai bateliai, lengvi tarsi pūkas, su kuriais galima bėgioti greitai kaip antilopei, laimės mašina, konstruojama kaimyno, vaškinė burtininkė, pranašaujanti ateitį, paslaptinga dauba, kurioje tūno grėsmė – visa tai supinama į lengvus ir poetiškus pasakojimus apie neįtikėtiną augančio berniuko kasdienybę. Stebukladarė senelė, mokanti konservuoti gyvenimo džiaugsmą, šeimos ritualu tapęs pienių skynimas vynui, kuriame išsaugoma kiekvienaSpoldingų vasara, išmintingi pokalbiai apie augimą ir brandą, vaikų žaidimai ir suaugusiųjų poelgiai – viskas formuoja Daglo Spoldingo pasaulėjautą ir paverčia šią vasarą unikalia, virsmo, vasara. Pienių vynas – gėrimas ir kartu metafora, atskleidžianti augant įgyjamos patirties saldumą ir kartumą.Vienas garsiausių Ray Bradbury kūrinių, pasižymintis ypatingu skaidrumu, lengvumu ir poetiškumu. Paveikslai, kuriami autoriaus, visam laikui išlieka skaitytojo atmintyje; išmintis, sklindanti iš teksto, priverčia įsiklausyti į žodžius, tinkančius ir jaunam ir senam. Tai nepakartojamas autoriaus vaikystės prisiminimų ir neišsenkančios fantazijos derinys, iš tiesų padedantis įgyti arba atgauti prarastą gyvenimo džiaugsmą.

Saulius Šaltenis „Kalės vaikai"

Knyga "Kalės vaikai"Romanas (rašytas 1972–1988 m., išleistas 1990 m.) veiksmą perkelia į XVIII a. Mažąją Lietuvą, pietvakarinę etnografinės Lietuvos dalį, kuri tuo metu buvo pavaldi Prūsijai. Istorinis kontekstas iš esmės yra neįpareigojantis siužeto fonas emocinių pradų raiškai; pasakojimas plėtojamas kaip grakšti improvizacija kultūrinėje erdvėje. Pagrindinio veikėjo klebono Kristijono paveiksle susipina garsių poetų biografijos, tačiau skaitytoją, nežinantį lietuvių literatūros istorijos, vis tiek pavergia be galo žmogiška ir ekscentriška protagonisto asmenybė. Romanas, parašytas kaip baladžių vėrinys, įprasmina archajiškos pasaulėjautos ir tautos dvasinės gyvasties esmę. Tačiau paveikesnis yra ne turinio, bet išraiškos lygmuo: sakmės intonacijos jungiasi su žemojo registro stilizacija, atgaivinančia kultūros tradiciją, atgręžia skaitytojo akis į patį tekstą, jo meniškumą.

Vytautas V. Landsbergis. „Stebuklingas Dominyko brangakmenis"

Knyga "Stebuklingas Dominyko brangakmenis"„Stebuklingas Arklio Dominyko brangakmenis" – trečioji Vytauto V. Landsbergio knyga apie arklį Dominyką. Tai intriguojanti detektyvinė istorija apie pavogtą Dominyko mylimosios amžinai šildantį brangakmenį. Kartu tai ir kupinas  graudžios ironijos pamokomas pasakojimas apie meilę, pavydą ir pasiaukojimą.

  

  

Torey L. Hayden „Mergaitė"

Knyga "Mergaitė"Šešiametė Šeila nekalbėjo, neverkė, o jos akys liepsnojo neapykanta visam pasauliui. Motinos palikta greitkelio pakelėje, koneveikiama alkoholiko tėvo, patyrusi košmarišką seksualinę prievartą Šeila patenka į protiškai atsilikusiųjų klasę po to, kai panaudoja smurtą prieš kitą vaiką.

Visiems atrodo, kad Šeila - amžiams prarastas vaikas. Visiems, išskyrus mokytoją Tori Heiden.

Tori deda visas pastangas, siekdama prasiskverbti į Šeilos sielą, grąžinti užguitą vaiką iš jos slapto košmaro atgal į gyvenimą, nes po nuožmiu įniršiu Tori pastebi mergaitės talento kibirkštis. Kartu jos leidžiasi į nuostabią kelionę, kurioje Šeilai nušvinta naujas, kupinas meilės pasaulis.

Astrid Lindgren „Padaužų kaimo vaikai"

Knyga "Padaužų kaimo vaikai"Padaužų kaime gyvena šeši vaikai. Septynerių metų Lisa gyvena Viduriniajame viensėdyje su savo dviem vyresniais padaužomis broliukais Lase ir Bose. Gretimame viensėdyje iš vienos pusės gyvena dvi geriausios jos draugės Brita ir Ana, o iš kitos - berniukas, vardu Ulė, už kurio Lisa ketina ištekėti, kai užaugs.
Visi šeši vaikai kiekvieną rytą kartu eina į mokyklą, padeda tėvams ūkyje, žaidžia, krečia išdaigas ir patiria įvairiausių nuotykių...