Bibliotekoje pristatyta bilioniškės Elenos Vismantienės kūrybinių darbų paroda

2022 04 08

Jubiliejiniai rašytojos Ievos Simonaitytės metai skatina naujus iššūkius ir prasmingas iniciatyvas. Bilioniškė Elena Vismantienė, siekdama įprasminti bene žymiausios Mažosios Lietuvos rašytojos 125-ąsias gimimo metines, pradėjo gaminti delmonus. Tai – dekoruoti tekstiliniai krepšeliai, skirti ryšėti prie Klaipėdos krašto tautinio kostiumo. Kūrybiniai darbai visiškai atsitiktinai virto parodos eksponatais, kuriuos visai netrukus bus galima įsigyti mugėje Šilalės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Surinktos lėšos bus skiriamos paramai nuo karo kenčiančiai Ukrainai.

Bilioniškės E. Vismantienės pagamintų delmonų parodos „Mažosios Lietuvos atspindžiai šilališkių kūryboje“ sutiktuvės įvyko trečiadienį Skaitytojų aptarnavimo skyriuje. Parodos atidarymo metu pati kūrėja dalijosi prisiminimais, kaip ir kada jai kilo idėja pradėti kurti Mažajai Lietuvai būdingus ir šį regioną pristatančius išskirtinius krepšelius-kišenes.

E. Vismantienė pasakojo praėjusią vasarą nuvykusi dalyvauti pasakorių konkurse Druskininkuose. Čia išvydo gražiais ir išpuoselėtais tautiniais rūbais pasipuošusius konkurso dalyvius. Tačiau į akis krito vienos moters tautinis kostiumas, o ypač jo detalė – delmonas. Taip ir gimė sumanymas pabandyti delmoną pasiūti pačiai, juolab, kad galėjo tai susisieti su rašytoja Ieva Simonaityte, kuri yra kilusi būtent iš Mažosios Lietuvos regiono.

Nereikėtų stebėtis, kodėl E. Vismantienei taip svarbu įprasminti I. Simonaitytės 125-ąsias metines. Bilioniškė yra poetė, Šilalės rajono literatų klubo „Versmė“ narė, kūrybiškos ir poetiškos sielos žmogus. Be kita ko – ir naginga rankdarbių meistrė, nors pati save vadina tik mėgėja.

E. Vismantienė mezga kojines ir pirštines, kurios dažnai virsta dovanomis artimiesiems. Ji taip pat piešia, vaidina Bilionių meno mėgėjų teatre, yra aktyvi Bilionių bendruomenės narė.

Kuomet moteris nusprendė išmokti gaminti delmonus, pradėjo ieškoti daugiau informacijos internete. Ji sužinojo, kad yra kelių tipų delmonų – kasdieniai ir šventiniai. Pastarieji labiau skirti iškilmingiems minėjimams ar pamaldoms, kuomet į puošnią, su išsiuvinėtomis gėlytėmis, paukščiukais ar papuoštais karoliukais kišenę buvo įdedamas rožančius, nosinaitė. Kasdieniam naudojimui skirtame krepšelyje buvo įprasta įsidėti smulkius daiktus: raktus, pinigėlius, šukas.

E. Vismantienė sako, kad šis tautinio kostiumo elementas puikiai pasitarnautų ir šiuolaikinei moteriai. Pasak rankdarbių kūrėjos, delmoną būtų galima derinti prie lininės suknelės ir puikiai tiktų laikyti telefoną, kitus daiktus.

Kaip ir minėta, paroda surengta visiškai atsitiktinai, po to, kai bilioniškė apie savo laisvalaikio užsiėmimą papasakojo bibliotekos Informacinių išteklių ir metodikos skyriaus vedėjai Stefai Minutaitei. Būtent ji ir pasiūlė suorganizuoti kūrybinių darbų pristatymą kultūros įstaigoje.
 Bilioniškė labai džiaugėsi šiltu ir maloniu delmonų parodos pristatymu Šilalės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Ji dėkojo ne tik Skaitytojų aptarnavimo skyriaus kolektyvui, bet ir į renginį atvykusioms Šilalės rajono savivaldybės tarybos narėms, Bilionių seniūnei, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šilalės filialo atstovams, savo artimiesiems – anūkei ir proanūkei, kitiems svečiams. Parodos autorę sveikino ir už prasmingą parodą padėkojo Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Astutė Noreikienė. Meninę atmosferą su kanklių muzika kūrė Šilalės kultūros centro folkloro ansamblio „Veringa“ vadovė Jolanta Kažukauskienė.

E. Vismantienės sukurtus delmonus bus galima įsigyti Šilalės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje balandžio 12-14 d. velykinėje gerumo mugėje. Surinktos lėšos bus skiriamos paremti Ukrainą.

Rima Norvilienė,
Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Komunikacijos ir inovacijų skyriaus vedėja,
Jolantos Venckienės nuotr.

Paskutinį kartą redaguota: 2022-04-08