Bijotų bibliotekoje atidaryta paroda „Prof. habil. dr. Stasys Skrodenis – šviesuolis, gimęs Baublių paunksmėje...“

2023 05 17

„Pro Vyšniakalnį, per iš jo papėdės, vadintos Cidabrine, nusidriekiančią šaltiniuotą kokių 5 metrų pločio pievos juostą ėjau ir grįžau: į Bijotų mokyklą ir atgal, į Skaudvilę ir atgal, į Vilnių ir atgal apie 40 metų, kol greta, ant Aukštesnės už Vyšniakalnį kalvos, medinėje Dionizo Poškos laikų Padvarių kaimo trobelėje spinduliavo mano artimųjų šiluma. Iš čia buvau rūpestingai išlydimas ir visada laukiamas sugrįžtant“ – tai citata iš profesoriaus Stasio Skrodenio knygos „Baublio paunksmė“

Gegužės 12-ąją dieną prof. habil. dr. Stasys Skrodenis jo 85-mečiui skirtos parodos atidarymo proga sugrįžo į savo gimtinę. Parodos atidarymas vyko ten, kur profesorius Stasys Skrodenis lankė mokyklą, toje pačioje klasėje, dabartinėje Bijotų bibliotekoje.

Ta proga atvyko nemažas būrelis draugų, bičiulių ir svečių: Bijotų seniūnas Ignas Gužauskis, buvęs Bijotų seniūnas Steponas Jasaitis, Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos atstovė Vida Beržinienė, Baublių  muziejaus muziejininkė Vaida Šegždienė, bičiulės – Kristina Mizgirienė, Marė Lyda Voroneckaja, Nijolė Bitinienė iš Plokščių km. (Šakių r.) bei profesoriaus sūnus Evaldas Skrodenis.

Skambiais muzikos akordais džiugino Vestos Trimirkienės ir Karolio Kaminsko duetas.

Parodoje eksponuojama net 51 profesoriaus parašytų, sudarytų knygų bei raštų. Ir tai nedidelė dalis darbų bei knygų, liudijančių prof. habil. dr. Stasio Skrodenio ilgą profesinį kelią.

Paroda Bijotų bibliotekoje veiks iki gegužės 31 d.

-----

Stasys Skrodenis – Lietuvos kalbininkas, tautosakininkas, vertėjas, lietuvių folkloro, baltų ir Baltijos finų kultūrinių ryšių tyrinėtojas. Gimė 1938 m. sausio 16 d. Padvariuose, Šilalės rajone. 1960 m. baigė Vilniaus universitetą. 1960–1962 m. dirbo Lietuvių kalbos ir literatūros institute (1962–1965 m. šio instituto aspirantas), 1965–1973 m. – Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos vyriausiasis bibliotekininkas, 1972–1974 m. – Rankraščių skyriaus vedėjas. 1966–1976 m. aktyviai dalyvavo kraštotyros veikloje. 1973–2010 m. dėstė Vilniaus pedagoginiame universitete (iki 1992 m. Vilniaus pedagoginis institutas), 1985–1989  m. Lietuvių ir užsienio literatūros katedros vedėjas; profesorius (1993). 1990–2010 m. Lietuvos ir Suomijos draugijos pirmininkas, nuo 2011 m. – tarybos narys. 1999–2004 m. Lietuvos mokslo tarybos narys.

2008 m. apdovanotas „Auksinės gilės“ premija už visoje Europoje garsinamą Dionizo Poškos vardą bei Baublių muziejų. 2013 m. skirta Dionizo Poškos premija už poezijos rinkinį „Saulėlydžio atšvaitai“.

Agnė Macijauskaitė, Bijotų bibliotekos bibliotekininkė, Vaidos Šegždienės nuotr.

Paskutinį kartą redaguota: 2023-05-17