Įgyvendintas senajai Šilalės kulinarijai skirtas projektas

2020 12 08

Šiandien, kada parduotuvių lentynose mirga marga gausa įvairiausių produktų, retas kuris susimąstome, ką ant savo kasdieninio stalo dėdavo mūsų seneliai ir proseneliai, kas įtakojo vienokį ar kitokį kasdieninį meniu. Dar įdomiau būtų pasižvalgyti, ką valgė Šilalės krašto žmonės. 2013 metais Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos bibliotekininkės apklausė 48 senąsias šeimininkes ir užrašė per 110 senųjų Šilalės krašto patiekalų, kurie, parėmus Lietuvos kultūros tarybai ir Šilalės rajono savivaldybei, sugulė į kulinarinio paveldo knygą „Pasmuokavuok, kap skane".

Atradimų buvo daug. Niekas netikėjo, kad mūsų virtuvėje būta tiek daug ir tokių originalių bei netikėtų patiekalų. Susidomėjimas knyga ir mūsų kulinarija labai išaugo. Juolab, kad iki pat šiol nei viena Žemaitijos regiono savivaldybė nesugebėjo to pakartoti. Todėl mūsų bibliotekininkės tapo Šilalės kulinarinio paveldo ambasadorėmis. Kulinarinis paveldas buvo pristatinėjamas Ukmergėje, Elektrėnuose, Birštone, Šilutėje bei kitose Lietuvos vietose. Taip pat Rygos (Latvija) ir Sovietsko (Rusija) lietuvių bendruomenėse. Pristatymų metu buvo ne tik kalbama apie pamirštus senuosius patiekalus, bet ir suteikiama galimybė jų paragauti. Daugelis ragavusiųjų panoro išmokti juos ir pasigaminti. Ypač tai aktualu jaunimo tarpe, nes daugelis jaunuolių jau sunkiai įsivaizduoja ką ir kaip gamino jų protėviai. Todėl praėjusiųjų metų pabaigoje buvo parengtas ir Lietuvos kultūros tarybai pateiktas projektas „Keliaujanti senoji Šilalės krašto virtuvė". Kultūros tarybai skiriant finansavimą ir prie jo dalinai prisidedant Šilalės rajono savivaldybei buvo pakartotinai išleista Šilalės krašto kulinarinio paveldo knyga „Pasmuokavuok, kap skane" ir įvairiuose Žemaitijos vietose organizuota 15 edukacinių užsiėmimų, kurių metu buvo mokoma kaip pasigaminti senuosius Šilalės krašto patiekalus.

Edukaciniai užsiėmimai vyko Pagramančio ir Varnių regioninių parkų direkcijose, Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešojoje bibliotekoje bei Šauklių filiale, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Eidintų filiale ir kitose vietovėse. Šio projekto edukaciniai užsiėmimai įsipynė į kitus šalyje ir rajone vykusius renginius. Išmokti pasigaminti ir paragauti senųjų Šilalės krašto patiekalų buvo galima „Žemaitijos bibliotekininkų spiečiuje 2020", kuris vyko Jurbarko rajono savivaldybėje esančioje Raudonės pilyje, Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos organizuotame Tarptautiniame kultūros festivalyje „Pasiduok traukai", tradicinėje Šilalės žemdirbių šventėje, VI-ojoje vaikų ir jaunimo etnokultūrinėje stovykloje prie Paršežerio ir kt.

Nors pandemija diktavo savo sąlygas ir projekto veiklas įgyvendinti buvo gana nelengva, tačiau projekto „Keliaujanti senoji Šilalės krašto virtuvė" užsiėmimuose dalyvavo ir su mūsų krašto senaisiais patiekalais susipažino per 400 lankytojų. Iš projekto lėšų įsigyta įranga virtuvėlei leis tęsti pradėtas veiklas ir su senuoju kulinariniu paveldu Šilalės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, iš anksto susitarus, bus galima susipažinti ir ateityje.

Stefa Minutaitė, vyr. bibliotekininkė (metodininkė), projekto vadovė

Paskutinį kartą redaguota: 2020-12-10