Kraštiečiui Kaziui Misiui – G. Petkevičaitės-Bitės atminimo medalis

2022 03 31

Vakar Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre kraštiečiui Kaziui Misiui įteiktas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalis „Tarnaukite Lietuvai“.

K. Misius gimė Paymėžio kaime (Kvėdarnos sen.), mokėsi Šventų  (pervadintoje Žadeikių) pradinėje mokykloje, o vėliau Kvėdarnos vidurinėje mokykloje. Jis yra inžinierius, kraštotyrininkas, istorikas, enciklopedininkas, mokslo darbuotojas, visuomenininkas, Lietuvos istorikų, Lietuvos knygnešių, Šilališkių, Žemaičių kultūros draugijų ir Žemaičių akademijos narys. K. Misius tiria lietuviškosios spaudos draudimą, XIX a. pab. kultūrinį ir ekonominį Lietuvos gyvenimą, miestelių, kaimų ir dvarų istoriją, švietimo raidą iki 1940 metų bei iškilių asmenybių biografijas.

Nors ir labai užimtas, bet gimtojo Šilalės krašto neužmiršo. Neatsitiktinai K. Misiaus gausiuose ir profesionaliuose tyrimuose daug dėmesio yra skirta mūsų krašto etninės kultūros tyrimams, jų populiarinimui ir tradicijų puoselėjimui.

Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka džiaugiasi galėdama bendradarbiauti su kraštiečiu. Jis yra bibliotekos knygos „Šilalės krašto bažnyčios: istorija ir architektūra“ istorinių straipsnių autorius.

Biblioteka teikė rekomendaciją apdovanoti K. Misių Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai“. Rekomendaciją parengti padėjo istorikas, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto lektorius Povilas Šverebas.

Belieka pasidžiaugti, kad K. Misiaus gyvenimo darbai buvo įvertinti. Simboliška, kad šis apdovanojimas įteiktas K. Misiui minint 80-ąsias gimimo metines.

Pasveikinti nominantą gavus medalį „Tarnaukite Lietuvai“ į Panevėžį vyko Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Astutė Noreikienė, Informacinių išteklių ir metodikos skyriaus vedėja Stefa Minutaitė, Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjas Jonas Šeputis, Žadeikių bibliotekininkė Virginija Matutienė. Kartu nominantą sveikino ir Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virginijus Kvederys ir mero patarėja Asta Gestautienė.

Šis apdovanojimas buvo įsteigtas pagerbti Petkevičaitės-Bitės atminimą, taip pat skatinti mūsų tautiečių darbą valstybės labui, ir atsidėkoti už idėjas, kurios brandina visuomenės pilietinį, tautinį bei kultūrinį sąmoningumą. Šiemet apdovanojimai įteikti vienuoliktą kartą.

Medalyje išgraviruoti Petkevičaitės-Bitės žodžiai puikiai apibendrina jos gyvenimą ir kviečia sekti jos pavyzdžiu: „Kiekvieno savo šalies piliečio svarbiausioji priedermė – tai tarnavimas savo visuomenei.

Atmino medalį įteikė Seimo pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas, Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas, kandidatų vertinimo komisijos pirmininkas, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, rašytojas Stasys Kašauskas.

Rima Norvilienė, Komunikacijos ir inovacijų skyriaus vedėja, V. Matutienės nuotr.

Paskutinį kartą redaguota: 2022-03-31