Naujienos

Naujame L. Jastramskienės romane persipina meilė, kančia bei viltis Lietuvoje ir Sibire

2022 09 27

Daugeliui Lietuvos gyventojų skaudžiai artimas pasakojimas apie sūnų, visą gyvenimą laukusį tėvo laiško iš Amerikos. Tokią istorijos giją savo naujame romane „Visada, Tėve, bus Amerika“ mezga rašytoja, Juozo Tumo-Vaižganto literatūrinės premijos laureatė Loreta Jastramskienė.

Sukrečiantis, atveriantis sovietinės Lietuvos okupacijos 1940 m. pasekmes pasakojimas apie tremtį patyrusių žmonių kančias, potrauminio streso sindromą jų ir jų vaikų gyvenimuose. Autorė remiasi artimųjų patirtimis, autentiškais įvykiais, istoriniais faktais. Knygą išleido leidykla „Homo liber“.         

Romano veiksmas vyksta Lietuvoje ir Sibire. Sunkia širdies liga sergantis Liudvikas Kardelis supranta, kad gyventi liko nedaug. Atvežtas į ligoninę Vilniuje, jis mintimis nuklysta į vaikystę, pasakoja palatos kaimynui Valerijui apie savo išgyvenimus tremtyje.

1941-ųjų birželio 14-osios naktis, tremtis į Sibirą ir pabėgimas iš jo. Nors vienas po kito miršta tremtiniai, Liudvikas su motina Elena viliasi išlikti, nes žino, kad jo tėtis Simonas, išėjęs ginti Lietuvos, bus pasitraukęs į Ameriką ir jie būtinai kada nors susitiks. Skaidrus, ryškus ir skaudus pasakojimas skaitytojo nepaleidžia nuo pirmos iki paskutinės romano eilutės.

„Romanas suteikia paguodą, nusiraminimą, kai aukoje pažadinama meilė. L. Jastramskienė remiasi artimųjų patirtimi, istorijos faktais, visa tai apjungia literatūrinė vaizduotė, gilus rašytojos žvilgsnis į žmogų atsivėrusiose istorijos bedugnėse“, – apie naująjį romaną atsiliepia estų rašytoja ir režisierė Imbi Paju, kuri daug metų savo knygose, filmuose nagrinėja sovietinės okupacijos ir diktatūros pasekmes tautų ir žmonių likimams.  

Sugrįžusių iš Sibiro ištremtų žmonių Lietuvoje anuomet niekas neatsiprašė, sovietų valdžią palaikantys dažnai juos įskųsdavo, tačiau daugelis tremtinių neprarado žmogiškosios stiprybės, perduodami ją savo vaikams. Mokslininkai, atlikę tyrimus ir paskelbę jų rezultatus, nurodo, kad nukentėjusių šeimų palikuonys pasižymi didesniu psichologiniu atsparumu, optimizmu ir viltingumu dėl ateities. Tai pagrindinės romano „Visada, Tėve, bus Amerika“ idėjos.

Apie autorę

Loreta Jastramskienė – rašytoja, literatūrinės Juozo Tumo-Vaižganto premijos laureatė, romanų „Vanduo nemoka kalbėti“, „Juokingos moters agapė“, novelių romano „Įpėdiniai“, esė knygos „Bilietas į Grįžulo Ratus“ autorė. Žmonių santykiai sudėtingose istorinėse aplinkybėse, išlikimo ir pasiaukojimo temos subtiliai atskleidžiamos jos kūryboje. „Visada, Tėve, bus Amerika“ – penktoji autorės knyga.

Romano „Visada, Tėve, bus Amerika“ pristatymas vyks spalio 4 d. Laukuvos bibliotekoje – 15 val., o Šilalės viešojoje bibliotekoje – 17 val. Pristatyme dalyvaus knygos autorė ir literatūrologas, leidyklos „Homo liber“ vadovas dr. Vilius Gužauskis.


Paskutinį kartą redaguota: 2022-09-27
Sveiki!
Turite klausimų?