Naujienos

Bibliotekos praktikanto Hans Rosling knygos „Faktų galia. Factfullnes“ apžvalga

2021 03 23

Kiek žmonių pasaulyje naudojasi elektra? Kiek 1 metų vaikų visame pasaulyje šiandien yra skiepyjami nuo kai kurių ligų? Kokia dabar yra vidutinė žmonių gyvenimo trukmė? Tai tik keli klausimai į kuriuos daugiau nei 90 procentų žmonių atsakydami pasirinktų labiausiai neigiamą atsakymo variantą iš trijų pateiktų.

 Žmonės  skirsto pasaulį į dalis: į tai kas teigiama ir į tai kas neigiama. Protas automatiškai linkęs dėmesį sutelkti į blogas naujienas, jos turi dramatiškai didesnį efektą žmonių sąmonei.  Susiformavęs įprotis blogų įvykių fone nepastebėti pasaulyje vykstančios visuotinės pažangos tokios kaip didėjantis vidutinis pajamų lygis, ilgėjanti gyvenimo trukmė, gerėjančios sąlygos gauti visavertę medicininę pagalbą ir įgyti išsilavinimą, yra mąstymo ir suvokimo apie mus supantį pasaulį klaidos.

 Knygoje neperšant pozityvaus mąstymo, aiškiai ir paprastai mokoma naudotis faktais patvirtinta informacija apie tokį pasaulį, koks jis yra iš tiesų. Knygos autorius kviečia sąmoningai susitelkti į faktus ir pakoreguoti pernelyg negatyvų požiūrį į pasaulį, autoriaus sugalvotas terminas „factfullness“ ne atsitiktinai turi asociacijų su „mindfullness“ – tai faktais paremta pasaulėžiūra, kuri ramina protą, gelbsti nuo bereikalingo nerimo ir moko reaguoti į krizes susitelkiant į realų gyvenimą.

 Faktas – skaičiuojant paskutinius du šimtmečius absoliučiai visose pasaulio šalyse gyvenimo trukmė ir pajamų lygis nors ir skirtingais tempais, bet augo ir nėra pagrindo manyti, kad šis augimas ateityje turėtų sustoti.

 Bibliotekos praktikantas Dainius Matuliokas


Paskutinį kartą redaguota: 2021-03-23
Sveiki!
Turite klausimų?