Žemaičių kalbos metams skirta popietė Žadeikiuose

2022 09 19

Rugsėjo 15 d. Žadeikiuose vyko popietė „Žemaitiški pasiruokavima“, skirta Žemaičių kalbos metams paminėti.

Parodą „Žemaitija – istoriniuose Europos žemėlapiuose“ pristatė Klaipėdos regioninio Valstybės archyvo Telšių filialo vedėja Alma Jankauskienė. Parodoje eksponuojami žemėlapiai nuo XVI a. pradžios iki XIX a. vidurio iš Vilniaus universiteto bibliotekos, Vilniaus universiteto profesoriaus Joachimo Lelevelio (1786–1861) kartografinių kūrinių kolekcijos, kunigo, žurnalisto, vertėjo ir kolekcininko Vinco Mincevičiaus (1915–1992) žemėlapių kolekcijos, taip pat Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos, Lietuvos nacionalinio muziejaus, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos.

Stasys Kasparavičius pristatė knygas „Žemaite ir“ bei „Žemaitija – paslapčių žemė“. Autorius pabrėžė, kad išleistos knygos pavadinimas „Žemaitija – paslapčių žemė“ atsirado ne šiaip sau. Anot jo, Žemaitija dar mažai tyrinėta, yra begalė to, ko mes nežinome, o tai yra paslaptis. „Žemaitija turi ypatingą praeitį, nes į šį kraštą žmonės atsikėlė gyventi jau prieš 10 tūkst. metų, kai dar nebuvo nei Egipto piramidžių, nei Stounhedžo rato, nei Kinijos sienos. Čia tebėra išlikę nuo senų senovės gyvenusių žmonių pėdsakai, tik jie sunkiai atpažįstami. Vis tik genetinis kodas išlikęs“, - kalbėjo S. Kasparavičius.

S. Kasparavičius daug metų domisi senąja Lietuvos kultūra, tyrinėja Žemaitijos krašto istoriją, todėl savo knygoje aprašo žymiausius Žemaitijos piliakalnius ir alkakalnius.

Antroje knygoje „Žemaite ir“ gražiai pateikiama Lietuvos aviacijos istorija, kurios šaknys taip pat Žemaitijoje. Anot autoriaus, „tikro žemaičio savimonėje, kaip malda turėtų skambėti trejybės kodas: žemaičiai buvo, yra ir bus!“

Viso renginio metu skambėjo žemaitiškos dainos, kuriomis džiugino Gražinos Pameditienės vadovaujamas Kvėdarnos kultūros namų folklorinis ansamblis „Volungė“.

Renginį organizavo Žadeikių seniūnija, Žadeikių biblioteka ir Šilalės savivaldybės kultūros centras.

Virginija Matutienė. Žadeikių filialo bibliotekininkė

Paskutinį kartą redaguota: 2022-09-19