Marijona Čilvinaitė (1900–1995)

Marijona Čilvinaitė – Lietuvos etnografė, kraštotyrininkė, bibliotekininkė, daugelio kraštotyrininkų mokytoja. Gimė 1900 m. rugpjūčio 6 d. Upynoje (Kaltinėnų valsčius). Mirė 1995 m. birželio 28 d., palaidota Kaltinėnų kapinėse.

Marijona Čilvinaitė nuo mažens domėjosi kraštotyra. Jau mokykloje ji rinko tautosaką, aprašinėjo savo gimtosios Upynos krašto papročius ir istoriją. 1925 m. baigusi Šiaulių gimnaziją, įstojo į Lietuvos universitetą, kur studijavo istoriją ir lituanistiką. Studijų metais ji parašė darbą „Vestuvių papročiai Upynos apylinkėse“.

1928 m. baigusi universitetą, Marijona Čilvinaitė pradėjo dirbti bibliotekininke. Dirbo Kauno, Vilniaus universitetų bibliotekose, 1948–1963 m. – Respublikinėje bibliotekoje Kaune.

Kraštotyros veikloje dalyvavo nuo 1925 m. Buvo Lietuvos kraštotyros draugijos Kauno miesto skyriaus sekretorė. Dalyvavo Šiaulių kraštotyros draugijos rengiamose ekspedicijose.

Marijona Čilvinaitė per savo gyvenimą užrašė ir susistemino didžiulę etnografinę medžiagą. Ji rinko tautosaką, užrašinėjo senus pasakojimus, dainas, šokius, papročius. Buvo nepaprastai darbšti ir užsispyrusi moteris. Ji ne tik pati rinko ir fiksavo kraštotyrinę medžiagą, bet ir skatino kitus tai daryti.

1935 metų vasarą išvažinėjusi, išvaikščiojusi visą Žemaitiją, užrašinėdama tautosaką, papročius, istoriją, viską sudėjo į kraštotyros rinkinį „Pasakojo, šnekėjo žmonės...“ Mokslų akademijos bibliotekos rankraštynui ji perdavė virš 200 rinkinių. Istorijos instituto etnografijos sektoriui – virš 20, Šiaulių „Aušros” muziejui – daugiau kaip 40 aprašų. Daug savo rankraščių ji perdavė ir tuometinės Respublikinės bibliotekos rankraštynui, Lietuvos kraštotyros draugijos darbų saugyklai, Valstybiniam literatūros ir meno archyvui.

Marijona Čilvinaitė į kraštotyros aruodus įnešė nepaprastai didelį indėlį. Jos veikla buvo labai svarbi Lietuvos kraštotyrai. Ji buvo viena pirmųjų kraštotyros tyrėjų, pradėjusių rinkti ir fiksuoti etnografinę medžiagą. Jos surinkta medžiaga yra nepaprastai vertinga, nes suteikia galimybę susipažinti su Lietuvos praeitimi ir dabartimi.

 Naudota literatūra: https://www.aidas.lt/lt/tautos-mokykla/article/149-silales-rajono-krastotyros-tradicijos

Nuotrauka:  https://www.epaveldas.lt/preview?id=C160000533676

 Daugiau apie M. Čilvinaitę: https://www.lnb.lt/erdves/skaityklos/retu-knygu-ir-rankrasciu-skaitykla/inventorinis-fondu-sarasas/7388-f-64-cilvinaite-marijona
https://www.epaveldas.lt/search?term=%C4%8Cilvinait%C4%97&page=0&full=false

Paskutinį kartą redaguota: 2024-01-03
Sveiki!
Turite klausimų?